۱۳۹۶/۰۶/۰۱
استاندار در نشست خبری آغاز هفته دولت اعلام کرد:

بهره برداری از ۸۴۱ پروژه در خراسان شمالی/ بازسازی هزار واحد مسکونی زلزله زده قبل از فصل سرما

استاندار خراسان شمالی با اعلام مژده بهره برداری رسمی از ۸۴۱ طرح در استان با هزینه بیش از ۴۳۰ میلیارد تومان به مناسبت هفته دولت، از بازسازی هزار واحد مسکونی تخریبی در اثر زمین لرزه تا پیش از فرارسیدن فصل سرما هم خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به مهم ترین دستاورد های دولت یازدهم، این موفقیت ها را زمینه ساز حرکت پر شتاب دولت دوازدهم در مسیر تحقق اهداف و شعارهای آن به ویژه دستیابی به آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت بیشتر برای نیل به ایرانی آباد، آزاد و سربلند دانست.
وی از برجام و تعامل سازنده با دنیا و برچیدن تحریم های ظالمانه، اجرای طرح تحول سلامت، تورم تک رقمی، جذب سرمایه های داخلی و خارجی، تقویت بخش غیردولتی در اقتصاد، برچیدن فضای امنیتی از جامعه و تدوین منشور حقوق شهروندی به عنوان مهم ترین دستاوردها و افتخارات دولت تدبیر و امید یاد کرد و گفت: دولت یازدهم هم چنین تلاش کرد با احترام به تنوع اقوام، ادیان و مذاهب و توجه به اصول توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، زمینه ورود بانوان و جوانان را به عرصه های مدیریتی کشور فراهم کند.
مهندس صالحی کاهش نرخ تورم و بیکاری و افزایش تعداد واحدهای تولیدی در بخش صنعت و کشاورزی، افزایش تعداد سمن ها و احزاب فعال استان، احداث فضاهای درمانی، بهداشتی، آموزشی  و ورزشی جدید، ارتقای وضعیت مطالعه و اجرای طرح هادی در مناطق روستایی را نیز از اهم اقدامات دولت یازدهم در خراسان شمالی دانست  و خاطرنشان کرد: در 4 سال گذشته 75 واحد صنعتی و 180 واحد کشاورزی جدید در استان، راه اندازی و 140 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی و خوداشتغالی هم به متقاضیان پرداخت شد.
تقویت منابع صندوق حمایت کشاورزی استان و دایرکردن صندوق های شهرستانی ذیل آن، جذب منابع صندوق توسعه ملی برای بنگاه های تولیدی استان، صدور مجوزهای جذب سرمایه گذاری خارجی تا رقم 3.2 میلیارد دلار و آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی جاجرم با سرمایه خارجی، توسعه فرودگاه و بزرگراه ها، اضافه شدن 580 تخت بیمارستانی با احداث 3 بیمارستان جدید و افتتاح 4 هزار و 890 واحد مسکن مهر از دیگر دستاوردهای 4 ساله دولت در خراسان شمالی بود که استاندار به آن ها اشاره کرد.
وی برگزاری مطلوب انتخابات و واگذاری مدیریت جشنواره تئاتر رضوی به استان را از جمله نقاط قوت مدیریتی سال جاری خواند و یادآور شد: در مجموع، در 4 سال دولت یازدهم 3 هزار و 761 طرح در حوزه های مختلف با هزینه ای افزون بر 1860 میلیارد تومان در این استان بهره برداری شد.
** مهم ترین طرح های آماده بهره برداری استان
استاندار خراسان شمالی با افزودن این که 841 طرح و پروژه با مجموع هزینه بیش از 430 میلیارد تومان به مناسبت هفته دولت در استان بهره برداری می شود، گفت: طرح توسعه فرودگاه بجنورد و ترمینال جدید آن، بهره برداری رسمی از ۵۵ کیلومتر باند دوم محور ارتباطی بجنورد به گلستان، گازرسانی به ۷۵ روستا در شهرستان های مختلف، آبرسانی ۲۳ روستا، ساختمان دانشکده پزشکی بجنورد و کلینیک ویژه اسفراین و ۱۷ خانه بهداشت و سلامت شهری و روستایی، طرح های مخابراتی و آب و برق شهری و روستایی، طرح های تولیدی در حوزه صنعت و کشاورزی، به همراه چند پروژه آموزشی، طرح هادی روستاها، عمران شهری، راه سازی و راهداری، از جمله طرح هایی است که طی روزهای آتی بهره برداری می شود.
** طرح توسعه پتروشیمی و برنامه های اقتصادی آتی استان
رئیس ستاد سرمایه گذاری و کارگروه اشتغال استان با بیان این که توسعه پتروشیمی بجنورد با اجرای طرح تولید اوره ۲ به زودی عملیاتی می شود، تکمیل طرح های توسعه آلومینا و فولاد و صنایع پایین دستی آن ها، احداث نیروگاه های برق بادی و خورشیدی، تکمیل نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان، فعال کردن گمرک ریلی در جاجرم و منطقه ویژه اقتصادی را ازجمله طرح های اقتصادی در دست اجرای سال جاری استان ذکر کرد.
صالحی با افزودن این که ایجاد دست کم 10 هزار شغل در سال جاری را با توسعه خوشه های صنعتی و تقویت کارگاه های کوچک و متوسط و اشتغال ارزان قیمت، حمایت از تعاونی ها و جذب سرمایه های داخلی و خارجی پیگیر هستیم، ادامه داد: تهیه سند جامع سرمایه گذاری استان، ایجاد معیشت پایدار برای مددجویان سازمان های حمایتی، گسترش شرکت های دانش بنیان، ایجاد روستای سبز و بوستان ویژه بانوان در ۸ شهرستان، واگذاری پنل های خورشیدی سیار به عشایر و مددجویان استان، حفاظت از آب و خاک ازجمله اولویت های استان در برنامه های پیش رو خواهد بود.
پیگیری ایجاد تونل سبز در ورودی و خروجی شهرهای استان طی برنامه ای 5 ساله، فعال تر کردن معادن، ایجاد بنیاد وقف علمی و بورس ایده از دیگر نکات مورد اشاره استاندار در همین راستا بود.
** بازسازی هزار واحد تخریبی زلزله زدگان؛ به زودی
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران خراسان شمالی یکی از نقاط قوت مدیریتی این استان را رسیدگی سریع به ساکنان مناطق زلزله زده دانست و یادآور شد: در پی زمین لرزه 23 اردیبهشت ماه، عملیات امداد و نجات و اسکان اضطراری آسیب دیدگان به سرعت آغاز شد و بدون این که برای تصویب و ابلاغ کمک ها و تسهیلات دولت منتظر بمانیم، با استفاده از امکانات موجود و منابع داخلی امور اجرایی را پیش بردیم.
صالحی با اشاره به روند بازسازی مناطق زلزله زده استان و معرفی افراد به بانک های عامل و پیشرفت اجرایی واحدهای در دست ساخت گفت: تاکنون برای 75 واحد مسکونی گواهی پایان کار صادر شده است و تلاش می شود پیش از فرارسیدن فصل سرما، ساخت هزار واحد در این مناطق به پایان برسد.
** نهادهای حاکمیتی پاسدار وحدت و همدلی باشند
استاندار هم چنین برقراری آرامش و همدلی و تقویت وحدت و هم افزایی در استان را بزرگ ترین دستاورد مدیریتی یک ساله خود در خراسان شمالی توصیف کرد و با اشاره به تأکیدهای خود در روز معارفه مبنی بر ممنوعیت شکایت دستگاه ها از رسانه ها و نیز، لزوم ارجاع اختلافات بین دستگاه ها به استانداری گفت: سال گذشته ۲۹ اختلاف بین دستگاهی در استان حل و فصل شد و این استان رتبه نخست کشور را در این زمینه کسب کرد.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز گلایه از تعابیر کنایه آمیز و تصاویر مندرج در تابلوهای تبلیغاتی برخی نهادها با مضمون دلگرمی مصدق به آمریکا و ضربه ای که از این بابت متحمل شد، گفت: درآغاز هفته دولت شاید بهتر بود که این مناسبت ملی را به دولتمردان و عموم کارکنان خدوم دولت، تبریک و خسته نباشید می گفتند.
صالحی با افزودن این که کسی در اصل دشمنی آمریکا با ایران اسلامی تردید ندارد، تصریح کرد: برجام هم به معنای دوستی با آمریکا نیست بلکه تدبیری بوده که اکنون دشمن از آن برافروخته و عصبانی است. وی از همه نهادهای حاکمیتی به ویژه امامان جمعه و جماعات، دستگاه قضایی، نیروهای مسلح، صدا و سیما و دیگر رسانه ها خواست به تأسی از رهبر معظم انقلاب، حفظ آرامش و منافع کلان ملت و نظام را مدنظر قرار دهند تا توسعه و پیشرفت روزافزون کشور را شاهد باشیم.
‍** وضعیت مرزبان اسیر، دستاوردهای سفر و جانمایی فرودگاه
پاسخگویی به پرسش های اصحاب رسانه، بخش دوم نشست خبری استاندار خراسان شمالی را تشکیل می داد.
رئیس شورای تأمین استان درباره آخرین وضعیت سرباز مرزبان ‍اهل مانه و سملقان که چند ماه قبل در یک درگیری با اشرار مسلح در سیستان و بلوچستان به اسارت گرفته شد، گفت: برابر اطلاعات موجود، مرزبان به اسارت گرفته شده در قید حیات  است و امیدوار هستیم با ثمربخشی پیگیری های نهادهای مسئول، به زودی به آغوش میهن بازگردد.
صالحی هم چنین با تأکید بر لزوم بهره گیری موثر استان های مرزی از این مزیت اقتصادی اذعان کرد: با وجود رایزنی و پیگیری ها از طریق وزارت امور خارجه و سفیر ایران در عشق آباد، ترکمنستان هنوز برای برقراری مراودات مرزی با خراسان شمالی از مسیر روستای پرسه سو اظهار تمایل نکرده است.
وی گزارش کوتاهی هم از روند اجرایی و پیگیری های اخیر درخصوص تسریع در اجرای راه آهن مشهد-بجنورد-گرگان و نیز، خط آهن سبزوار به اسفراین و بجنورد یا شیروان ارائه داد و در پاسخ به پرسش یکی از رسانه ها درباره دستاورد سفرهای متقابل بین فعالان و مدیران اقتصادی خراسان شمالی و آلمان خاطرنشان کرد: این قبیل برنامه ها را هم چنان دنبال خواهیم کرد، چون به مزایای سرمایه گذاری خارجی به معنای جذب منابع مالی جدید، کسب فناوری روز و مدیریت علمی وکارآمد اعتقاد داریم.
‍صالحی با استقبال از حضور سرمایه گذاران خارجی و داخلی در استان تصریح کرد: آغاز ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۰ مگاواتی جاجرم با مشارکت سرمایه گذاران خارجی و اعلام آمادگی شرکت های آلمانی برای ساخت ادوات کشاورزی و راه اندازی خط تولید بتن سبک در خراسان شمالی از جمله رهاورد آمد و شد هئیت های تجاری است.
استاندار در پاسخ به پرسش دیگری درباره زمان نهایی حل مشکلات کنونی فرودگاه بجنورد و پروازهای آن گفت: با وجود این که اکنون این فرودگاه به روزترین تجهیزات فرودگاه های کشور را داراست و با شرکت های مختلف هم برای برقراری بیشتر پروازها رایزنی های فراوان شده است، اما به دلیل جانمایی نادرست آن، کماکان با مشکل نشست و برخاست هواپیماهای بزرگ و کوچک به ویژه هواپیماهای باری مواجه هستیم.
وی ادامه داد: برای حل قطعی این مشکل، به اعضای دوره جدید شورای شهر بجنورد پیشنهاد دادم که برنامه جابجایی مکان فرودگاه را پیگیری کنند و ما هم برای هرگونه همکاری چه در بحث مجوزها و چه فروش اراضی پیرامون فرودگاه کنونی و جانمایی مکان جدید فرودگاه آمادگی کامل داریم.
‍** تغییر و اصلاح، مبنای کار مدیریتی است
بحث تغییرات احتمالی در سطوح مدیریتی استان، آخرین پرسش اصحاب رسانه از مقام عالی دولت در خراسان شمالی بود که استاندار در این خصوص هم گفت: معتقدم که اگر تغییر، تعطیل شود، کارها به خوبی پیش نخواهد رفت؛ بنابراین برای استمرار روندهای رو به رشد همواره به اصلاح و تغییر نیاز داریم. وی که از تغییر و اصلاح به عنوان اصل و مبنای کار مدیریتی یاد کرد، گفت: اصلاح امور هم گاه با تغییر شیوه ها، گاه با تغییر فرایندهای کاری و گاهی نیز با تغییر افراد میسر است.
صالحی با بیان این اصطلاح که ما تعمیرکار هستیم نه تعویض کار، اضافه کرد: بهره مندی از تجربه های مدیریتی را در تسریع روند توسعه ای استان با ارزش می دانیم و به همین دلیل، در جا به جایی مهره ها و اعضای تیم کاری، شتاب زده عمل نمی کنیم. وی در عین حال تصریح کرد: در مباحث مدیریتی با هیچ کس عقد اخوت نبسته ایم و هر زمان احساس شود که مدیری در مجموعه تیم اقتصادی، عمرانی یا سیاسی استان، برای ادامه مسیر کنونی و تحقق اهداف دولت همراه یا توانمند نیست، به طورحتم تغییر وی در دستور کار قرار می گیرد اما به هر حال، تا لحظه آخر از مدیرانی که در مسند امور هستند، حمایت می شود.
** سفر آتی وزیر آموزش و پرورش به استان
استاندار در پایان این نشست خبری، از رسانه های استان خواست همانند گذشته در پوشش رویدادهای مهم روزهای پیش رو به ویژه همایش ملی انگور در بجنورد و سفر پروفسور سمیعی به خراسان شمالی، نهایت کوشش و همت خود را به کار گیرند تا مردم از مزایای مادی و برکات معنوی این برنامه ها بهره مند شوند.
مهندس صالحی هم چنین از سفر قریب الوقوع وزیر آموزش و پرورش به استان خبر داد و گفت: سید محمد بطحایی به عنوان نماینده دولت دوازدهم برای شرکت در برخی برنامه ها و مراسم این هفته، به این استان سفر می کند و مهمان مردم خونگرم و فرهیخته خراسان شمالی خواهد بود./

منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدیدها : ۱۴۰۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
              
اخبار برگزیده